Башқирдистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги делегацияси Бухоро вилоятининг аграр инновацияларини ўрганилди ва ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилинди
Бухоро, Ўзбекистон – 2025 йил 30 апрель – Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев иштирокида 2025 йил 28-30 апрель кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган "Иннопром-Марказий Осиё" халқаро саноат кўргазмаси доирасида Башқирдистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги делегациясининг Бухоро вилоятига ишчи ташрифи бўлиб ўтди. Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири И.Ю. Абдурахмонов билан учрашувдан бошланган ташриф, минтақалараро алоқаларни мустаҳкамлаш ва аграр соҳада илғор тажриба алмашишда муҳим босқич бўлди.
"Иннопром-Марказий Осиё" – минтақада савдо-саноат ҳамкорлигининг муҳим тадбири бўлиб, у Россия, Марказий Осиё мамлакатлари, Хитой, Туркия, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатларнинг тармоғининг бизнес етакчилари ва ҳокимият вакилларини бирлаштирди. Бу йилги кўргазма, умумий экспозиция майдони 18 000 кв. м.дан ошган ҳолда, Smart Industry - Ақлли саноат мавзусига бағишланди.
Башқирдистон делегацияси таркиби:
Фаррахов Альберт Рифович – «Башкирская птица» МЧЖ бош директори (паррандачилик йўналиши).
Хасанов Марат Вафиевич – «Алтын Солок» («Олтин Асалари уяси») АНО директори (асаларичилик йўналиши).
Ташриф дастури жуда сермазмун бўлиб, қишлоқ хўжалигини юритишнинг замонавий ёндашувларини намойиш этувчи «Бухоро Агрокластер» МЧЖнинг асосий агросаноат объектларига ташрифларни ўз ичига олди. Делегация Қоровулбозордаги юқори технологияли чорвачилик комплекси, «Бухоро Насилл Паранда» корхонаси фаолияти билан танишди, шунингдек, «Латтико» сут комбинати ва замонавий тупроқ лабораториясига ташриф буюрди.
Башқирдистонлик мутахассисларда «Бухоро Агрокластер Гарден» интенсив боғига ташриф катта қизиқиш уйғотди, у ерда мевали экинларни етиштиришнинг илғор технологиялари намойиш қилинди.
Ташриф давомида делегацияга «Бухоро Агрокластер» МЧЖ фаолияти тўғрисида батафсил тақдимот ўтказилди, у компаниянинг замонавий ишлаб чиқариш моделларини ривожлантириш ва қишлоқ хўжалигига рақамли технологияларни фаол жорий этишдаги таъсирчан ютуқларини намойиш этди. Башқирдистон Республикаси вакиллари «Бухоро Агрокластер» МЧЖнинг инновацион ёндашувини юқори баҳолаб, уни Башқирдистоннинг аграр секторида қўллаш бу тажрибаларни ўрганиш намуна сифатида қайд этдилар.
Мулоқот давомида минтақалар ўртасидаги аграр ҳамкорликни кенгайтиришнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди. Башқирдистон Республикасида техник канабис ва қаттиқ буғдой навларини етиштириш учун ер майдонларидан фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар фикр алмашдилар ва ушбу йўналишларнинг салоҳиятини янада ўрганишга келишиб олдилар.
Ташриф якунлари бўйича ўзаро ҳамкорликни чуқурлаштиришга қаратилган аниқ келишувларга эришилди. Асаларичилик соҳасида томонлар Бухоро вилоятида замонавий ветеринария лабораториясини ташкил этиш ва тоза наслли асаларичилик хўжалигини яратиш имкониятларини ўрганиш бўйича иш олиб боришга келишиб олдилар. Ушбу ташаббусларни амалга ошириш ветеринария назорати даражасини ошириш Россия, Қозоғистон, Озарбайжон, Туркия ва бошқа мамлакатларга асалари пакетларини экспорт қилиш  салоҳиятини ошириш учун шароит яратади.
Паррандачилик соҳасида Бухоро вилоятида ғозчиликни ривожлантиришда Башқирдистон Республикаси томонидан услубий ва илмий-амалий ёрдам кўрсатишни назарда тутувчи ҳамкорлик истиқболлари белгиланди.
Башқирдистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги делегациясининг нуфузли "Иннопром-Марказий Осиё" халқаро форуми доирасида Бухоро вилоятига ташрифи минтақалараро ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлди. У агросаноат комплекси ва қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш соҳасида қимматли тажриба алмашишга ёрдам берди, шунингдек, икки минтақанинг аграр секторини инновацион ривожлантиришга қаратилган ўзаро манфаатли ва кўп қиррали шериклик учун янги имкониятлар очилди.

Бухара, Узбекистан – 30 апреля 2025 года – Президент Республики Узбекистан Ш.М. В рамках международной промышленной выставки «Иннопром-Центральная Азия», которая проходила в Ташкенте 28-30 апреля 2025 года, при участии Мирзиёева состоялся рабочий визит делегации Министерства сельского хозяйства Республики Башкортостан в Бухарскую область. В Ташкенте министр сельского хозяйства Республики Узбекистан И.Ю. Визит, начавшийся со встречи с Абдурахмоновым, стал важным шагом в укреплении межрегиональных связей и обмене передовым опытом в аграрной сфере.
«Иннопром-Центральная Азия» — крупнейшее мероприятие торгово-промышленного сотрудничества в регионе, объединяющее руководителей бизнеса и представителей органов власти отрасли России, стран Центральной Азии, Китая, Турции, Индии и других стран. Общая площадь выставки этого года составляет 18 000 квадратных метров. м., посвященный теме «Умная промышленность».
Состав делегации Башкортостана:
Фаррахов Альберт Рифович – генеральный директор ООО «Башкирская птица» (птицеводство).
Гасанов Марат Вафиевич - директор АНО «Алтын Солок» («Золотой улей») (отдел пчеловодства).
Программа визита была весьма насыщенной и включала посещение основных агропромышленных объектов ООО «Бухарский Агрокластер», демонстрирующих современные подходы к ведению сельского хозяйства. Делегация ознакомилась с деятельностью высокотехнологичного животноводческого комплекса в Каравулбазаре, бухарского предприятия «Насилл Паранда», а также посетила молочный завод «Латтико» и современную почвенную лабораторию.
Большой интерес у башкирских специалистов вызвало посещение интенсивного сада «Бухарский агрокластер», где были продемонстрированы передовые технологии выращивания плодовых культур.
В ходе визита делегации была проведена подробная презентация деятельности ООО «Бухарский Агрокластер», которая продемонстрировала впечатляющие достижения компании в освоении современных моделей производства и активном внедрении цифровых технологий в сельское хозяйство. Представители Республики Башкортостан высоко оценили инновационный подход ООО «Бухарский Агрокластер» и отметили его применение в агропромышленном комплексе Башкортостана как пример изучения данного опыта.
В ходе диалога обсуждались перспективные направления расширения сельскохозяйственного сотрудничества между регионами. В Республике Башкортостан особое внимание уделялось вопросам использования земель для возделывания технической конопли и твердых сортов пшеницы. Стороны обменялись мнениями и договорились о дальнейшем изучении потенциала этих направлений.
По итогам визита были достигнуты конкретные договоренности, направленные на углубление взаимного сотрудничества. В сфере пчеловодства стороны договорились о проведении работ по созданию современной ветеринарной лаборатории в Бухарской области и изучении возможностей создания фермы по разведению чистопородных пчел. Реализация данных инициатив создаст условия для повышения уровня ветеринарного контроля в отношении России, Казахстана, Азербайджана, Турции и других стран для увеличения потенциала экспорта пчелопакетов.
В сфере птицеводства определены перспективы сотрудничества, которые предусматривают оказание Республикой Башкортостан методической и научно-практической помощи в развитии гусеводства в Бухарской области.
Визит делегации Министерства сельского хозяйства Республики Башкортостан в Бухарскую область в рамках престижного международного форума «Иннопром-Центральная Азия» стал важным шагом в укреплении межрегионального сотрудничества. Он способствовал обмену ценным опытом в сфере АПК и цифровизации сельского хозяйства, а также открыл новые возможности для взаимовыгодного и многопланового партнерства, направленного на инновационное развитие аграрного сектора двух регионов.