Ҳар йилги долзарб мавсум, ғалла ўрим-йиғимини вилоятда уюшқоқлик билан ташкил этиш, ғалла ўрим комбайнлари ва уларга кўмаклашадиган транспорт воситалари шайлигига бағишланган кўргазмали ўқув-амалий семинари Вобкент туманидаги “Garden Buxoro Agroklaster” МЧЖда ташкил қилинди.
Долзарб мавсумда бор куч ва имконият бобо-деҳқон, миришкор фермер хўжаликлари томонидан машаққат билан етиштирилган ризқ-рўз манбаи—буғдой ҳосилини нест-нобуд қилмасдан, тез ва сифатли саранжомлаб олишга қаратилган тадбирда вилоят ҳокимининг қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Амрилло Назаров, вилоят прокурори Улуғбек Ҳамдамов, вилоят Ички ишлар бошқармаси бошлиғи Икромжон Турсунов, фавқулодда вазиятлар бошқармаси бошлиғи Шукрулло Аюбов, шунингдек, туманлар ҳокимлари билан биргаликда қишлоқ хўжалигига дахлдор агрокластерлар, таъминотчи, хизмат кўрсатувчи корхона ва ташкилотлар масъул-мутасаддилари иштирок этдилар.
Семинарда таъкидланганидек, жорий йил ҳосили учун ризқ-рўз манбаи—сара буғдой етиштиришда вилоят миқёсида жами 3 минг 70 та фермер хўжалигининг 65 минг гектардан иборат ғалла майдонида буғдойнинг серҳосил навлари экиб етиштирилди. Шундан, айни кунда 59 минг 780 гектар ер майдонида товар дон, 5 минг 220 гектарда уруғлик дон, ўрим-йиғим мавсуми якуни билан ялпи ғалла хирмонини 520 минг тоннадан ошириш мақсад қилинган. Миришкор ғаллакорлар пешона тери эвазига бу йил ҳар гектар ҳосилдорлигини 80 центнерга етказиш ҳаракатига киришилган. Шунингдек, жорий мавсумда 15 минг 700 тонна уруғлик дон жамғариш белгиланган.
Бухоролик ғаллакорлар ялпи хирмонини бунёд этишда Бухоро туманида 5462 гектар ердан 13373 тонна, Вобкент туманида 6661 гектар ердан 16780 тонна, Жондор туманида 7201 гектар ердан 18971 тонна, Когон туманида 4511 гектар ердан 12530 тонна, Қоракўл туманида 6034 гектар ердан 17100 тонна, Қоровулбозор туманида 5926 гектар ердан 15715 тонна, Олот туманида 5370 гектар ердан 15221 тонна, Пешку туманида 5412 гектар ердан 13036 тонна, Ромитан туманида 6414 гектар ердан 15898 тонна, Шофиркон туманида 6601 гектар ердан 18569 тонна, Ғиждувон туманида 5246 гектар ердан 12630 тоннага етказиб товар дон етиштириш учун бор куч ва имконият сафарбар қилинмоқда. Бу борада Бухоро шаҳридаги тажриба-синов хўжаликлари ҳам мавжуд 161 гектар ердан умумий ҳисобда 8 минг тоннага етказиб бошоқли дон билан улуш қўшиш ҳаракатидалар.
Айни кунда вилоятда қизғин тайёргарлик кўрилган ғалла ўрим-йиғим тадбирига жадал киришиш ва бу мавсумни юқори суръатда ва талофатларсиз якунлаш учун жами 182 та юқори унумли комбайн агрегати жалб қилинмоқда. Мазкур агрегатларнинг 134 таси “СASE” 42 таси “KLASS” ва ўнга яқини “VEKTOR” ҳамда “DOMINATOR” комбайнларидир. Ўрим-йиғим даврида ҳар бир комбайнга 5 тадан дон ташиш транспорт воситаси бириктирилаётгани қўшилса, ғалла майдонларида июнь ойи дастлабки ҳафтасидан киришиладиган қизғин мавсумда мингдан ортиқ техника воситаси кучидан фойдаланилади.
Шу билан бирга, ўримда қатнашадиган комбайнлар бригадаларидан ташкил топган 182 та ўрим отряди тузилган бўлиб, уларга ёқилғи ташиш, мобил техник хизмат кўрсатиш шахобчалари, шунингдек, ички ишлар, фавқулодда вазиятлар хизматларидан вакиллар бириктирилмоқда.
Долзарб мавсумда айниқса, масъулияти чекланган жамияти шаклидаги “Buxoro Agroklaster”, “BST Agroklaster”, “WBM Romiteks”, “Parvoz Xumo Ravnaq Trans”, “Merganteks”, “Qorakoʻl Kumush kalava”, "Ark Eco Textile Cluster", “Buxoro Zarhal teks”, “Bahor Chanch Tekstil” агрокластурлари, шунингдек, “Яккатут пахтачилик, ғаллачилик, шоличилик, ва уруғчилик кластери раҳбарлари зиммасига алоҳида масъулият юкланган.
Семинарда ҳозир бўлганлар тез кунларда ўрим-йиғимга тушадиган юқори унумдор қишлоқ хўжалиги техника воситалари кўргазмаси билан ҳам танишдилар.

An exhibition-training and practical seminar dedicated to the annual season, the coordinated organization of grain harvesting in the region, and the readiness of grain harvesters and supporting vehicles was organized at the Garden Bukhara Agrocluster LLC in the Vobkent district.
The event, which was aimed at quickly and qualitatively disposing of the wheat harvest, a source of food and livelihood that was painstakingly grown by peasant and small-scale farmers during the current season, was attended by the deputy governor of the region for agricultural issues Amrillo Nazarov, the regional prosecutor Ulugbek Hamdamov, the head of the regional Department of Internal Affairs Ikromjon Tursunov, the head of the Department of Emergency Situations Shukrullo Ayubov, as well as district governors and officials of agricultural agro-clusters, suppliers, service enterprises and organizations.
As noted at the seminar, for the current year's harvest, a source of food and livelihood, wheat, was grown on a grain area of 65 thousand hectares by a total of 3 thousand 70 farms in the region. Of these, currently 59,780 hectares of land are under commercial grain, 5,220 hectares are under seed grain, and the goal is to increase the total grain harvest to 520,000 tons by the end of the harvest season. The grain growers of Mirishkor have begun efforts to increase the yield per hectare to 80 centners this year, in exchange for their hard work. It is also planned to harvest 15,700 tons of seed grain this season.
Bukhara grain growers produced 13,373 tons from 5,462 hectares of land in Bukhara district, 16,780 tons from 6,661 hectares of land in Vobkent district, 18,971 tons from 7,201 hectares of land in Jondor district, 12,530 tons from 4,511 hectares of land in Kogon district, 6,034 tons from Karakol district. 17,100 tons, 15,715 tons from 5,926 hectares of land in Qarovulbazar district, 15,221 tons from 5,370 hectares of land in Olot district, 13,036 tons from 5,412 hectares of land in Peshku district, 15,898 tons from 6,414 hectares of land in Romitan district, 18,569 tons from 6,601 hectares of land in Shafirkon district. 12,630 of 5,246 hectares of land in the district tons of grain are being produced. In this regard, there are also experimental farms in the city of Bukhara, which are trying to increase their share with 8 thousand tons of grain from 161 hectares of land.
Currently, a total of 182 high-yield combine harvesters are being involved in order to quickly start the intensively prepared grain harvesting event in the region and to complete this season at a high speed and without losses. 134 of these units are “CASE”, 42 are “KLASS” and about ten are “VEKTOR” and “DOMINATOR” combines. If we add that 5 grain transport vehicles are attached to each combine during the harvest period, more than a thousand technical means of transport will be used in the grain fields during the peak season, which begins in the first week of June.
At the same time, 182 harvesting teams have been formed, consisting of teams of combine harvesters participating in the harvest, and representatives of fuel transportation, mobile technical service stations, as well as internal affairs and emergency services are being attached to them.
In the current season, special responsibility is especially assigned to the heads of the agroclusters in the form of limited liability companies “Bukhara Agroklaster”, “BST Agroklaster”, “WBM Romiteks”, “Parvoz Xumo Ravnaq Trans”, “Merganteks”, “Qorakoʻl Kumush kalava”, “Ark Eco Textile Cluster”, “Bukhara Zarhal teks”, “Bahor Chanch Tekstil”, as well as the “Yakkatut cotton, grain, rice and seed clusters”.
Those present at the seminar also got acquainted with the exhibition of high-yielding agricultural machinery that will soon be ready for harvesting.