Ayni kunda Vobkent tumani fermer xoʻjaliklari maydonlaridagi gʻoʻza rivoji barqaror. Mavjud 332 ta fermer xoʻjaligi joriy yilda 9 ming 70 gektar maydonda paxtaning “Buxoro-8”, “Buxoro-14” va xorijiy (Xitoy) "Chjuntay" hamda “Xin Lu Zao-57” navlarini ekib, parvarishlamoqda.
Moʻljaldagi 38 ming tonnadan ortiq xirmon uchun bahorning har bir kunidan samarali foydalanish, paxta agrotexnikasini oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish juda muhim.
Aytish joizki, birgina "Garden Buxoro Agroklaster" MCHJ tomonidan joriy dehqonchilik mavsumida “Qoʻngʻirot” hududida 350 gektar maydonda Xitoyning "Chjuntay-2" navli chigiti ekib parvarishlanmoqda. Mutaxassislarning fikricha, mazkur navdan oʻtgan yili har gektar yerdan 70 sentnergacha hosil olingan. Eʼtiborlisi, bu nav ekilgan maydonlarda tomchilatib sugʻorish texnologiyasi joriy qilingan. Bu ham resurs sarfini tejashga xizmat qiladi. Qolaversa, Xitoy tajribasi asosida parvarishlanayotgan paxta maydonlarida agrotexnik tadbirlar mahalliy navga nisbatan ikki baravar kam talab etiladi.
Joriy yil hosili uchun parvarishlanayotgan gʻoʻza maydonlarida agrotexnik tadbirlarni oʻz vaqtida sifatli amalga oshirish hamda “Xin Lu Zao-57” nomli Xitoy navining agrotexnikasiga doir dolzarb agrotexnik tadbirlarga bagʻishlab aynan "Garden Buxoro Agroklaster" MCHJ da viloyat oʻquv-amaliy seminari tashkil qilindi.
Qishloq xoʻjaligiga daxldor korxona-tashkilotlar masʼul mutasaddilari, tumanlar hokimlarining oʻrinbosarlari, agroklaster va fermer xoʻjaliklari rahbarlari, mexanizatorlar, taʼminotchi va xizmat koʻrsatuvchi subyektlar boshliqlari qatnashgan koʻrgazmali oʻquv-amaliy seminarini viloyat hokimining qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha oʻrinbosari Amrillo Nazarov olib bordi.
Qayd qilinganidek, viloyatda 2025-yil hosili uchun parvarish qilinayotgan gʻoʻza maydonlarida amalga oshirilayotgan, kechiktirib boʻlmas dolzarb agrotexnik tadbirlar, jumladan, yangi texnologiya va tajribalar asosida “Xin Lu Zao-57” nomli Xitoy naviga mansub paxta yetishtirishning agrotexnik talablari, bu borada borayotgan ishlarga eʼtibor qaratildi. Genetik jihatdan oʻzgartirilgan xorijiy va anʼanaviy mahalliy gʻoʻza navlarini yuqori samarador yangi intensiv usulda yetishtirish agrotexnologiyasiga doir tavsiyalar berildi.
Baʼzi maʼlumotlarga nazar solsak, ayni kunda viloyat dalalarida chigit ekilgan 85 ming gektar yalpi maydonda nihollar toʻliq unib chiqqan. Shundan 11700 gektar yerdagi, yaʼni 14 foiz dala maydonida chinbarg, 37 800 gektar yerda yoki 44,5 foiz yerda 3-4 chinbarg hamda 35500 gektarda, yaʼni 42 foiz yerda 5-6 chinbarg fazalarida rivojlanmoqda.
Shu kunlardja viloyatda mavjud 2342 ta kultivator agregati toʻliq ishga jalb qilinib, gʻoʻza qator oralariga takror kultivatsiya ishlovi berilmoqda. Ekin yerini mineral oʻgʻitlar bilan oziqlantirish, chuqur yumshatish ishlari, qolaversa, yagonalash va begona oʻtdan tozalash tadbirlari davom ettirilmoqda.
Viloyat seminarida qishloq xoʻjaligi boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari Askar Javodov, “Amu-Buxoro” irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasi boshligʻi Erkin Fayzullayev, viloyat fermerlar kengashi raisi Xurshid Boltayev, “Xin Lu Zao-57” nomli Xitoy navining viloyatimizdagi agronomlaridan biri Xi Lin Kyu, “Agrobank” viloyat filiali boshligʻi Otabek Akiyevlarning axborotlari, fikr-mulohazalari eshitildi

В Вобкенте в ООО «Агрокластер «Сад Бухара» прошел региональный семинар по хлопководству
В настоящее время производство хлопка в хозяйствах Вобкентского района стабильно. В текущем году 332 действующих фермерских хозяйства осуществляют посадку и выращивание хлопчатника сортов «Бухара-8», «Бухара-14» и иностранных (китайских) «Чжунтай» и «Синь Лу Зао-57» на площади 9070 гектаров.
Для достижения показателя в более чем 38 тысяч тонн намолота очень важно эффективно использовать каждый день весны, своевременно и качественно внедрять агротехнику возделывания хлопчатника.
Стоит отметить, что в текущем аграрном сезоне только ООО «Агрокластер «Гарден Бухара» осуществляет посадку и выращивание китайской рассады «Жунтай-2» на площади 350 гектаров в районе «Конгирот». По оценкам экспертов, в прошлом году урожайность этого сорта составила до 70 центнеров с гектара. Примечательно, что на полях, где выращивается этот сорт, внедрена технология капельного орошения. Это также помогает экономить ресурсы. Кроме того, хлопковые поля, возделываемые с учетом китайского опыта, требуют вдвое меньше агротехнических мероприятий, чем местные сорта.
На базе ООО «Сад Бухара Агрокластер» был организован региональный учебно-практический семинар, посвященный своевременному и качественному выполнению агротехнических мероприятий на посевах хлопчатника под урожай текущего года, а также актуальным агротехническим мероприятиям для китайского сорта «Синь Лу Зао-57».
Демонстрационный учебно-практический семинар, в котором приняли участие ответственные работники предприятий и организаций, занятых в сельском хозяйстве, заместители хокимов районов, руководители агрокластеров и фермерских хозяйств, механизаторы, руководители снабженческих и обслуживающих организаций, провел заместитель хокима области по сельскому и водному хозяйству Амрилло Назаров.
Как отмечалось, было уделено внимание неотложным агротехническим мероприятиям, проводимым на возделываемых в регионе хлопковых полях под урожай 2025 года, в том числе агротехническим требованиям по возделыванию китайского сорта «Синь Лу Цзао-57» на основе новых технологий и опыта, а также проводимой в этом направлении работе. Даны рекомендации по агротехнологии возделывания генетически модифицированных зарубежных и традиционных местных сортов хлопчатника новым, высокопродуктивным интенсивным методом.
По некоторым данным, на полях региона рассада полностью дала всходы на общей площади 85 тыс. гектаров. Из них 11 700 га, или 14 процентов площади полей, находятся в стадии 3-4 листьев, 37 800 га, или 44,5 процента, — в стадии 5-6 листьев и 35 500 га, или 42 процента, — в стадии 5-6 листьев.
В настоящее время в области полностью загружены 2342 агрегата культиваторов, проводится повторная обработка почвы между рядками хлопчатника. Продолжается подкормка пахотных земель минеральными удобрениями, глубокое рыхление, а также мероприятия по уплотнению и борьбе с сорняками.
На региональном семинаре прозвучали информация и мнения заместителя начальника управления сельского хозяйства Аскара Джаводова, начальника Бассейнового управления Аму-Бухарской ирригационной системы Эркина Файзуллаева, председателя областного Совета фермеров Хуршида Болтаева, одного из областных агрономов китайского сорта «Синь Лу Зао-57» Си Линь Цю, а также начальника областного филиала «Агробанка» Отабека Акиева.